Praktyczne Informacje – Cypr Północny

RÓŻNICA CZASU
Różnica czasu względem Polski wynosi jedną godzinę do przodu.
SAMOLOTY
Loty bezpośrednie na Cypr Północny odbywają się wyłącznie przez Turcję.
Jeśli zaś zależy Ci na niskim koszcie, warto rozważyć loty tanich linii lotniczych na lotnisko w Larnace >>loty-bilety<<  i TAXI na Cypr Północny.
POGODA NA CYPRZE, KIEDY JECHAĆ NA CYPR?
Cypr Północny to miejsce chętnie wybierane o każdej porze roku. Część turystów z Polski ucieka tam zimą przed mrozem i chłodem, a część wybiera się tam latem, gdy temperatury są najwyższe i cieszyć się można pełnią słońca. Polecamy Cypr Północny szczególnie wiosną i jesienią, kiedy temperatury są najprzyjemniejsze do wypoczynku i zwiedzania. Najgorętsze miesiące na Cyprze Północnym to lipiec i sierpień, kiedy temperatury w ciągu dnia wynoszą powyżej 35°C. Jeśli chcecie zaplanować urlop na Cyprze Północnym z plażowaniem i morskimi kąpielami, doskonale sprawdzą się terminy od maja do listopada. Temperatura wody nie spada poniżej 18°C nawet zimą, a latem wynosi nawet 28°C.
WIZY
Obywatele krajów Unii Europejskiej na Cypr Północny mogą wybrać się bez wizy jedynie z dowodem osobistym lub paszportem. Przekraczając granicę czekają nas dwie kontrole, jedna po stronie cypryjskiej i druga po stronie tureckiej. Przejścia graniczne działają całą dobę, a samo sprawdzenie trwa chwilę. Wiza udzielana jest na 90 dni.

CZY ZAKUP NIERUCHOMOŚCI NA CYPRZE PÓŁNOCNYM JEST BEZPIECZNY?
Tak, zakup nieruchomości na Cyprze północnym jest całkowicie bezpieczny. 1 marca 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie roszczeń Cypru Południowego uznając nadawane przez Turecką Republikę Cypru Północnego tytuły własności za legalne.
W większości są to tzw. Exchange deed. Taki tytuł własności polega na tym, że Cypryjczycy pochodzenia greckiego, którzy mieszkali na ziemiach obecnego Cypru Północnego wymieniali się ziemią z z Cypryjczykami pochodzenia tureckiego, którzy mieszkali na ziemiach obecnego Cypru południowego. Wszystkie te transakcje są uznane międzynarodowo. Są też tzw turkish pre 1974 title deed, które oznaczają, że właścicielem ziemi na Cyprze północnym był Cypryjczyk pochodzenia tureckiego. Wszystkie polecane przez nas inwestycje posiadają uregulowany, uznany międzynarodowo status prawny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest, tak jak w Polsce, tzw rejestracja kontraktu tzn. że każda umowa jest rejestrowana w elektronicznych księgach wieczystych, co skutkuje tym, że nieruchomości w budowie nie da się dwa razy sprzedać.
UWAGA – na Cyprze Północnym istnieją trzy tytuły własności, sprawdzamy księgi wieczyste oraz pomagamy uzyskać tytuł, który zapewnia wyłączną własność nieruchomość >>więcej<<
Niestety, niektórzy agenci nieruchomości i budowlani, którzy szkodzą branży, mogą wykorzystać tę niewiedzę która uniemożliwi uzyskanie tytułu do nieruchomości.
PORUSZANIE SIĘ PO CYPRZE PÓŁNOCNYM
Najwygodniejszym sposobem na poruszanie się jest wypożyczenie samochodu.
Warto pamiętać, że na Cyprze Północnym jeździ się po lewej stronie. Drogi są oznaczone również w języku angielskim, jednak nazwy miast są zapisane po turecku. Np. Famagusta to Mağusa (lub Gazimağusa) a Kyrenia to Girne.
Na drogach umieszczonych jest stosunkowo dużo fotoradarów.
OBOSTRZENIA W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ
W związku z ogólnoświatową pandemią Covid-19 wjazd na Cypr Północny możliwy jest po okazaniu negatywnego testu PCR.
W związku z częstą zmianą przepisów w zakresie dokumentów uprawniających do wjazdu na Cypr Północny rekomendujemy śledzenie oficjalnych komunikatów bezpośrednio przed przyjazdem.
SŁUŻBA ZDROWIA
Medycyna jest na wysokim poziomie a wszystkie placówki medyczne sa wyposażone w najnowszy sprzęt. Rezydentom polecamy wykupienie rocznej Karty Opieki Medycznej, która zapewnia dostęp do całodobowej rocznej opieki zdrowotnej.
BEZPIECZEŃSTWO
Przestępczość występuje w minimalnej ilości, kradzieże kieszonkowe, napady rabunkowe, kradzieże samochodów zdarzają się 2-5 razy w roku i jest to wielka sensacja medialna. O bezpieczeństwie niech świadczy to, że pod supermarketami część samochodów jest otwarta lub samochody są pozostawione z otwartymi oknami. Kobiety mogą spokojnie samotnie spacerować nawet porą nocną bez obaw, że ktokolwiek będzie je zaczepiał. Na ulicach w dzień lub w nocy nie zobaczy się policjanta, lecz w przypadku zgłoszenia lub zdarzenia patrol pojawia się natychmiast. Podczas interwencji policyjnej funkcjonariusz rozsądzi wiele spraw i są one niekwestionowalne.
Za najmniejsze przestępstwa stosowany jest areszt od 1 do 7 dni w oczekiwaniu na postanowienie Sądu.
WALUTA, BANKOMATY, PŁATNOŚCI KARTĄ
Na Cyprze Północnym walutą obowiązującą jest Lira Turecka (TRY) , 1 Euro = 15 TRY Walutę można wymienić w kantorach, bankach i wybranych sklepach. Dolarami, Euro, Funtami można płacić w większości miejsc wg. podobnego przelicznika.
Bez problemu można wypłacić środki z bankomatów. Bankomaty znajdują się w większości miejsc. Wypłaty są realizowane w Lirach Tureckich, Euro, Funtach
W każdym mieście znajduje się kilka kantorów BTC (kryptowalut), połowa sklepów przyjmuje płatności w BTC.
Koszt otwarcia rachunku wynosi 500 euro w cenie przygotowanie dokumentów oraz uczestnictwo w banku podczas otwierania rachunku.
INTERNET TELEFONY NA WYSPIE
Wszystkie hotele, restauracje, kawiarnie posiadają ogólnodostępne WI-FI. Bez problemu można korzystać z poczty internetowej, mediów społecznościowych czy platform do komunikacji.
Bez problemu można również nabyć lokalną kartę SIM.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język turecki, ale praktycznie wszyscy mówią również po angielsku.
ELEKTRYCZNOŚĆ
Napięcie wynosi 220V. W większości miejsc znajdują się niestandardowe, prostokątne angielskie gniazdka elektryczne, dlatego niezbędny jest adapter. Z reguły można go wypożyczyć w hotelowej recepcji lub kupić w każdym sklepie.
Słońce świeci przez cały rok. Dlatego jedyną rzeczą, która zjada energię elektryczną, są klimatyzatory i elektryczne systemy grzewcze. Jeśli przeliczymy to na pieniądze, to wydatek, biorąc pod uwagę gradację godzinową, wynosi 58 euro miesięcznie. W willi z basenem średni miesięczny rachunek to 130 euro miesięcznie, w zależności od pory roku i użytkowania basenu, ogrzewania elektrycznego i dość aktywnego zużycia wszelkiego rodzaju urządzeń i klimatyzatorów.
ŚWIĘTA NA CYPRZE PÓŁNOCNYM
W 2022 r. będzie 116 dni świąt państwowych, w tym weekendy. Według kalendarza w tygodniu jest 11 dni ustawowo wolnych od pracy. Ponadto 7 dni ustawowo wolnych od pracy zbiega się z weekendami. Oto oficjalne święta w 2022 roku :
Sobota, 1 stycznia: Sylwester
Sobota, 23 kwietnia: Dzień Suwerenności Narodowej i Dzień Dziecka
Niedziela, 1 maja: Święto Pracy, Wigilia Ramadanu
Poniedziałek, 2 maja: Ramadan Dzień 1
Wtorek, 3 maja Ramadan, Dzień 2
Sroda, 4 maja: Święto Ramadanu: 3 dni
Czwartek, 19 maja: Dzień Pamięci Ataturka, Dzień Młodzieży i Sportu
Piątek, 8 lipca: Id al-Adha
Sobota, 9 lipca: 1. dzień Id al-Adha
Niedziela, 10 lipca: Id al-Adha 2. Dzień
Poniedziałek, 11 lipca: Id al-Adha 3. Dzień
Wtorek, 12 lipca: Id al-Adha 4 dzień
Środa, 20 lipca: Dzień Pokoju i Wolności
Poniedziałek, 1 sierpnia: Dzień Oporu Społecznego
Wtorek, 30 sierpnia: Dzień Zwycięstwa
Sobota, 8 października: Mevlit Kandili
Sobota, 29 października: Dzień Republiki Tureckiej
Wtorek, 15 listopada: Założenie TRNC
SZKOŁY
Istnieją zarówno szkoły publiczne – całkowicie bezpłatne, jak i uczelnie komercyjne
Na Cyprze Północnym istnieją zarówno szkoły publiczne – całkowicie bezpłatne, jak i uczelnie komercyjne, które są w 100% zgodne ze standardami nauczania języka angielskiego.
Większość szkół i uniwersytetów jest członkiem Rady Brytyjskich Szkół Międzynarodowych (Council of British International Schools) i są zatwierdzone przez IB World School, Cambridge Independent Academic Center, IELTS.
PSY KOTY I INNE PUPILE – CYPR PÓŁNOCNY
Przy wjeździe ze swoim czworonogiem do TRNC należy przedstawić oryginały następujących dokumentów:
1. Zezwolenie na wwóz zwierzęcia do TRNC. W tym celu należy wcześniej wypełnić wniosek importowy (formularz PIB.01) i złożyć go w Służbie Weterynaryjnej TRNC w Nikozji, podając dane zwierzęcia i dane paszportowe jego właściciela . Koszt pozwolenia to 170 tl. Zezwolenie na import jest ważne przez 30 dni od daty wydania.
2. Paszport weterynaryjny zwierzęcia oraz świadectwo zdrowia potwierdzające szczepienie przeciwko wściekliźnie, które musi być wykonane co najmniej 1 miesiąc i nie więcej niż 1 rok przed przywozem. Oryginalny raport laboratoryjny pokazujący poziom przeciwciał przeciw wściekliźnie we krwi. Badanie krwi musi być wykonane w laboratorium zatwierdzonym przez Unię Europejską. Poziom przeciwciał przeciw wściekliźnie musi być równy lub większy niż 0,5 U/ml.
3. Zwierzęta muszą zostać poddane badaniu lekarskiemu na 48 godzin przed opuszczeniem kraju, a właściciele  musi uzyskać eksportowe świadectwo zdrowia (4891 EHC) wydane przez DEFRA/SEERAD.
Szczepionki dla psów: Parvo (parwowirus), nosówka (nosówka), zapalenie wątroby, leptospira.
Szczepionki dla kotów: Feline (Panleukopenia), zapalenie jelit, kocia grypa.
Dokumenty muszą być w języku angielskim lub tureckim.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie muszą być wykonane co najmniej 1 miesiąc i nie więcej niż 1 rok przed wjazdem.
Zwierzęta muszą być starsze niż 3 miesiące.
CYPR PÓŁNOCNY:
Kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji, urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. To ciągle miejsce dziewicze, niespenetrowane przez turystów, a tutejszy powolny, sielski sposób życia pozwala na wymarzony wypoczynek. Cypr Północny leży na skrzyżowaniu dróg morskich 3 kontynentów: Europy, Azji i Afryki, w odległości zaledwie 40 mil morskich od Turcji. Stolicą Cypru jest Nikozja (Lefkoşa) – jedyna na świecie podzielona stolica, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką), oddzieloną od siebie zieloną linią, strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Obywatele Polscy nie potrzebują wizy, a jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy do przodu od daty planowanego wylotu powrotnego.
Kyrenia (Girne)
Kyrenia położona jest w północnej części wybrzeża – z jednej strony miasto ogranicza wybrzeże Morza Śródziemnego, z drugiej zaś góry Beşparmak (Pięć Palców). To jeden z największych ośrodków turystycznych na Cyprze Północnym. Najciekawszą częścią miasta jest Stare Miasto, mieszczące się tuż przy malowniczym porcie. Znajdują się tam liczne restauracje i tawerny, najczęściej w odrestaurowanych spichlerzach. W Kyrenii warto zobaczyć: Monastyr Antiphonitis ze ścianami pokrytymi pięknymi freskami, opactwo augustianów Bellapais, zamek Buffavento, twierdzę we wschodniej części portu zbudowaną w czasach bizantyńskich jako ochronę przed najazdami Arabów, Muzeum Ikon oraz położony na wzgórzu zamek St. Hilarion.
Famagusta (Gazimağusa)
Miasto we wschodniej części Cypru Północnego, na nizinie Mesaria, nad zatoką Famagusta. Zamieszkuje je obecnie ponad 30 tysięcy mieszkańców. Historyczne budowle, dziewicza przyroda i plaże, które należą do najpiękniejszych w Europie każdego roku przyciągają wielu turystów. Znajdują się tutaj liczne zabytki, do których należą: wzniesiona w III wieku p.n.e. Katedra Św. Mikołaja (będąca obecnie Meczetem Lala Mustafa Pasa), Pałac Wenecki (Palazzo del Proveditore), Wieża Otella, Kaplica Św. Barnaby – który wprowadził na wyspę chrześcijaństwo, bardzo dobrze zachowane fragmenty rzymskiego amfiteatru za czasów cesarza Augusta oraz ruiny antycznego miasta Salaminy wzniesionego VII wieku naszej ery.
Bafra
Bafra to nowy kurort turystyczny, w północno-wschodniej części wyspy. Przyciąga turystów długimi, piaszczystymi plażami oraz luksusowymi hotelami powstającymi w tym regionie. Turyści uwielbiają tę część wyspy ze względu na łagodny klimat, idealny do całorocznego wypoczynku, nieskażoną naturę i przepiękne złociste plaże.
Nikozja
Nikozja – stolica Cypru podzielona na dwie części zieloną linię: grecką i turecką – zamieszkałą przez Turków cypryjskich. W Nikozji warto zobaczyć mury obronne miasta, które zostały zbudowane w 1570 roku przez Wenecjan. W środku murów znaleźć można zachowane budowle z czasów Imperium Ottomańskiego. Warto również zwrócić uwagę na Meczet Selimiye wybudowany jako Katedra Św. Zofii w latach 1209-1228, który obecnie jest głównym meczetem na Cyprze Północnym. Dotknięty wielokrotnymi trzęsieniami ziemi przetrwał w bardzo dobrym stanie. Uwagę turystów przyciąga również zajazd Büyük Han (Wielki Han), który przypomina wyglądem małą fortecę. Został on wybudowany w XVI wieku przez Muzaffera Paszę. Przez lata panowania brytyjskiego wykorzystywany był jako główne więzienie w Nikozji.

INFOLINIA PL