Opłaca się?
Na wynajmie krótkoterminowym w skali miesiąca można zarobić więcej niż na długoterminowym. Mieszkanie musi być oczywiście w takim wypadku wynajmowane regularnie – nie powinno pozostawać puste przez więcej niż kilka dni w miesiącu. Ceny noclegu w prywatnych mieszkaniach potrafią być wysoce konkurencyjne w stosunku do tych obowiązujących w hotelach. Jednocześnie nadal przekładają się na wyższy zysk niż ten otrzymywany z długoterminowego wynajmu mieszkania. Gdzie warto inwestować w lokale przeznaczone dla turystów? Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się popularne miejscowości nadmorskie oraz obszar Trójmiasta. W tych lokalizacjach możemy liczyć na wysoką frekwencję turystów nie tylko w sezonie letnim, ale przez większość roku. Inwestycja w nieruchomości sprawdza się także w dużych miastach. Przykładowo, w Warszawie czy Krakowie z prywatnych mieszkań chętnie korzystają osoby szukające noclegu w czasie podróży służbowych, a takie odbywają się przez cały rok. W metropoliach nie brakuje też turystów, którzy odwiedzają je niezależnie od sezonu.
Nie tak kolorowo
Niestety nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Wynajem krótkoterminowy to czasochłonne przedsięwzięcie. Takie mieszkanie może wymagać od nas więcej uwagi niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Ciągle zmieniający się lokatorzy, konieczność kontaktowania się z osobami zainteresowanymi noclegiem, koszty utrzymania oraz sprzątania lokalu. Może się okazać, że po prostu potrzeba na to bardzo dużo czasu.
Mieszkanie z zarządzanym wynajmem
Dobrą alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnego zarządcy, firmy, która przejmie od Ciebie obowiązki najemcy. Nie będziesz już musiał martwić się promocją lokalu wśród turystów, kontaktem z zainteresowanymi, procesem rezerwacji czy koordynacją zakwaterowania. W ofercie są niejednokrotnie także dodatkowe usługi jak home staging (więcej o home stagingu tutaj). Ma on pomóc w uatrakcyjnieniu wnętrza mieszkania tak, aby przyciągało jak najwięcej chętnych turystów. Taki pośrednik zadba też o utrzymanie wysokiego standardu obsługi klienta. Dołoży starań, aby w lokalu panował porządek, a na gościa czekały przyjemne drobiazgi np. kosmetyki czy kawa i herbata. Oczywiście w takim przypadku musisz z firmą dzielić się zarobkiem, ale zyskasz to, co bezcenne – czas.
Planowane zmiany w polskim prawie
Od miesięcy temat „uregulowania” wynajmu krótkoterminowego jest mocno dyskutowany także w Polsce. Mówi się o wprowadzeniu zmian w prawie, które ukrócą działania tzw. „szarej strefy”. Na razie wiadomo, że lokale objęte wynajmem poniżej 30 dni będą podlegały obowiązkowej rejestracji. Co dalej? Niektóre miasta na terenie Europy wprowadziły w tym zakresie poważne restrykcje. Należą do nich m.in. ograniczenia możliwości wynajmu do maksymalnie 60 dni w skali roku (Amsterdam) czy konieczność uzyskanie licencji, która uprawnia do wynajmu mieszkania jedynie na kilka nocy w ciągu czterech miesięcy (Barcelona). Jak będzie w Polsce? Tego dowiemy się niebawem, zapowiadana zmiana przepisów ma wejść w życie jeszcze pod koniec tego roku.
A co Wy sądzicie o krótkoterminowym wynajmie?
Schneider Piotr –
PIOTR SCHNEIDER
+90 533-821-72-63 WhatsApp-Telegram-Signal-Viber-Messenger
+48 616-243-758
CYPR POLSKI PRAWNIK – https://www.piotrschneider.com/
OFERTA NIERUCHOMOŚCI – https://domnacyprze.com/
Godziny pracy:
Poniedziałek – Sobota
w godzinach od 9.00 do 18.00