KRÓTKOTERMINOWY WYNAJEM MIESZKAŃ🥇💯🥇– NA CZYM POLEGA?

(1 opinia klienta)

W ostatnich latach popularny stał się krótkoterminowy wynajem mieszkań. Na czym polega, czy się opłaca, a także jakie są „za” i „przeciw” takiego rozwiązania – tego dowiecie się czytając dzisiejszy wpis.

Czym jest wynajem krótkoterminowy?

W odróżnieniu od długoterminowego wynajmu, polega na odpłatnym udostępnianiu mieszkania na krótki okres – dobę lub kilka dni. Z takich lokali chętnie korzystają turyści, dla których pobyt w prywatnym mieszkaniu jest nie tylko tańszą, ale również często wygodniejszą alternatywą dla noclegu w hotelu. Wynajmowane przez właścicieli lokale są najczęściej lepiej wyposażone niż pokoje w hotelach, posiadają kuchnie, dają więcej prywatności. Niejednokrotnie są też bardziej przytulne niż pokoje w dużych obiektach, urządzone zwykle w neutralnym, bezosobowym stylu. Z takiego rozwiązania korzystają też chętnie biznesmeni podczas podróży służbowych. Firmy wynajmują często mieszkania dla całej grupy pracowników podczas delegacji.

Opłaca się?

Na wynajmie krótkoterminowym w skali miesiąca można zarobić więcej niż na długoterminowym. Mieszkanie musi być oczywiście w takim wypadku wynajmowane regularnie – nie powinno pozostawać puste przez więcej niż kilka dni w miesiącu. Ceny noclegu w prywatnych mieszkaniach potrafią być wysoce konkurencyjne w stosunku do tych obowiązujących w hotelach. Jednocześnie nadal przekładają się na wyższy zysk niż ten otrzymywany z długoterminowego wynajmu mieszkania. Gdzie warto inwestować w lokale przeznaczone dla turystów? Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się popularne miejscowości nadmorskie oraz obszar Trójmiasta. W tych lokalizacjach możemy liczyć na wysoką frekwencję turystów nie tylko w sezonie letnim, ale przez większość roku. Inwestycja w nieruchomości sprawdza się także w dużych miastach. Przykładowo, w Warszawie czy Krakowie z prywatnych mieszkań chętnie korzystają osoby szukające noclegu w czasie podróży służbowych, a takie odbywają się przez cały rok. W metropoliach nie brakuje też turystów, którzy odwiedzają je niezależnie od sezonu.

Nie tak kolorowo

Niestety nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Wynajem krótkoterminowy to czasochłonne przedsięwzięcie. Takie mieszkanie może wymagać od nas więcej uwagi niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Ciągle zmieniający się lokatorzy, konieczność kontaktowania się z osobami zainteresowanymi noclegiem, koszty utrzymania oraz sprzątania lokalu. Może się okazać, że po prostu potrzeba na to bardzo dużo czasu.

Mieszkanie z zarządzanym wynajmem

Dobrą alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnego zarządcy, firmy, która przejmie od Ciebie obowiązki najemcy. Nie będziesz już musiał martwić się promocją lokalu wśród turystów, kontaktem z zainteresowanymi, procesem rezerwacji czy koordynacją zakwaterowania. W ofercie są niejednokrotnie także dodatkowe usługi jak home staging (więcej o home stagingu tutaj). Ma on pomóc w uatrakcyjnieniu wnętrza mieszkania tak, aby przyciągało jak najwięcej chętnych turystów. Taki pośrednik zadba też o utrzymanie wysokiego standardu obsługi klienta. Dołoży starań, aby w lokalu panował porządek, a na gościa czekały przyjemne drobiazgi np. kosmetyki czy kawa i herbata. Oczywiście w takim przypadku musisz z firmą dzielić się zarobkiem, ale zyskasz to, co bezcenne – czas.

Planowane zmiany w polskim prawie

Od miesięcy temat „uregulowania” wynajmu krótkoterminowego jest mocno dyskutowany także w Polsce. Mówi się o wprowadzeniu zmian w prawie, które ukrócą działania tzw. „szarej strefy”. Na razie wiadomo, że lokale objęte wynajmem poniżej 30 dni będą podlegały obowiązkowej rejestracji. Co dalej? Niektóre miasta na terenie Europy wprowadziły w tym zakresie poważne restrykcje. Należą do nich m.in. ograniczenia możliwości wynajmu do maksymalnie 60 dni w skali roku (Amsterdam) czy konieczność uzyskanie licencji, która uprawnia do wynajmu mieszkania jedynie na kilka nocy w ciągu czterech miesięcy (Barcelona). Jak będzie w Polsce? Tego dowiemy się niebawem, zapowiadana zmiana przepisów ma wejść w życie jeszcze pod koniec tego roku.

A co Wy sądzicie o krótkoterminowym wynajmie?

1 opinia dla KRÓTKOTERMINOWY WYNAJEM MIESZKAŃ🥇💯🥇– NA CZYM POLEGA?

 1. Schneider Piotr

  PIOTR SCHNEIDER
  +90 533-821-72-63 WhatsApp-Telegram-Signal-Viber-Messenger
  +48 616-243-758
  CYPR POLSKI PRAWNIK – https://www.piotrschneider.com/
  OFERTA NIERUCHOMOŚCI – https://domnacyprze.com/
  Godziny pracy:
  Poniedziałek – Sobota
  w godzinach od 9.00 do 18.00

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INFOLINIA PL