Jak zostać agentem nieruchomości?

(1 opinia klienta)

Na czym polega praca agenta nieruchomości? Jakie wymagania trzeba spełnić?
Lubisz kontakt z ludźmi, dlatego interesuje Cię praca jako agent nieruchomości? Sprawdź, czy jest to zawód dla Ciebie.
Agenci nieruchomości zajmują się głównie pośrednictwem w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Zawód ten jest ciekawy i pozwala na osiągnięcie wysokich zarobków, ale jest też wymagający, bo wiąże się z kontaktem z klientami.

Kategoria:

Jak zostać agentem nieruchomości? – opis zawodu
Agenci nieruchomości działają na rzecz swoich klientów w zakresie obrotu nieruchomościami. Prowadząc lub pracując na rzecz biura, zajmują się poszukiwaniem idealnych np. mieszkań dla klientów, którzy zgłosili chęć zakupu takich lub szukają kupców zainteresowanych nabyciem np. domów wystawionych na sprzedaż.

Ponieważ agent nieruchomości najczęściej wystawia ogłoszenia o poszukiwanych lub przygotowanych do sprzedaży nieruchomościach, powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat ksiąg wieczystych czy spółdzielczego prawa do nieruchomości.

Jak zostać agentem nieruchomości? – wymagania
Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu agenta nieruchomości musiały posiadać licencję. By zdobyć taką, niezbędne było odbycie kursu kończącego się egzaminem. Dopiero wówczas agent mógł zostać wpisany do rejestru ministerialnego. W nim, poza numerem licencji, znajdowała się również informacja o wykształceniu agenta, co miało pomóc upewnić się potencjalnym klientom, że będą współpracowali ze specjalistą.

Obecnie, po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, sytuacja wygląda inaczej. Agentem nieruchomości może zostać każdy, kto uważa, że poradzi sobie na rynku. Jedyny wymóg dotyczy tych agentów, którzy będą posiadać podwładnych – muszą oni posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Z myślą o klientach i tych agentach nieruchomości, którzy na rynku działają od wielu lat i rzetelnie wypełniają swoje obowiązki, działające w Polsce federacje rynku nieruchomości zaczęły tworzyć własne listy agentów, przyznawać certyfikaty czy też organizować szkolenia. Działania te mają się przyczynić do polepszenia jakości oferowanych przez agentów nieruchomości usług.

Jak zostać agentem nieruchomości? – wykształcenie
By zostać agentem nieruchomości, nie jest potrzebne konkretne wykształcenie. Z uwagi jednak na konieczność znajomości przepisów w zakresie nieruchomości, zawód ten najczęściej wybierają osoby po prawie czy ekonomii.

Brak wykształcenia nie jest przeszkodą, by zostać agentem nieruchomości. Federacje rynku nieruchomości działające w Polsce cyklicznie organizują szkolenia, w których osoby zainteresowane mogą wziąć udział i tym samym zdobyć niezbędną wiedzę. W praktyce zatem zawód ten może wykonywać każda osoba, która jest zainteresowana pracą z klientami i może pochwalić się dobrą znajomością rynku nieruchomości.

Kto nadaje się na agenta nieruchomości?
Mimo że ustawa deregulacyjna sprawiła, że zawód ten może wykonywać każdy, nie można zapomnieć, że potencjalni kandydaci powinni być przede wszystkim otwarci na potrzeby klienta. Praca agenta nieruchomości wiąże się z ciągłym kontaktem z potencjalnymi kupcami i osobami sprzedającymi domy, działki czy mieszkania. Przydadzą się zatem rozwinięte umiejętności miękkie i zdolności negocjacyjne. Również konsekwentne dążenie do założonych celów jest istotne, bo większość agentów nieruchomości pracuje w systemie prowizyjnym. W praktyce zatem nie każdy musi odnaleźć się w tym zawodzie.

Ile zarabia agent nieruchomości?
Zarobki agentów nieruchomości są uzależnione od ich skuteczności. System prowizyjny oznacza, że agent zarabia wówczas, gdy sprzeda mieszkanie, dom czy garaż. Skuteczność zależy zaś od umiejętności agenta. Ci, którzy dopiero zaczynają, najczęściej nie zarabiają więcej niż 2000 zł brutto. Średnie wynagrodzenie agenta nieruchomości wynosi ok. 3700 zł brutto. Najlepsi mogą osiągnąć zarobki powyżej 4600 zł brutto.

Agenci nieruchomości mogą też liczyć na dodatkowe benefity, związane z wykonywaniem tego zawodu. Najczęściej otrzymują oni od swojego pracodawcy urządzenia pozwalające na kontakt z klientami i wystawianie ogłoszeń (telefon komórkowy lub przenośny komputer) i/lub ryczałt na paliwo.

Sytuacja na rynku pracy
Wejście w życie ustawy deregulacyjnej spowodowało, że na rynku przybyło firm świadczących usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że najlepsi narzekają na brak pracy. Przeciwnie, wielu klientów w dalszym ciągu zwraca uwagę na to, czy agent, z którym zamierzają nawiązać współpracę, posiada certyfikat. Ci najlepsi starają się też w dalszym ciągu podnosić swoje kwalifikacje, dzięki czemu z powodzeniem mogą konkurować na rynku.

Agent nieruchomości – plusy i minusy
nieograniczone możliwości rozwoju,
zarobki uzależnione od umiejętności i wkładu pracy,
– praca z klientami może być źródłem stresu,

– duża konkurencja na rynku po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej.

1 opinia dla Jak zostać agentem nieruchomości?

 1. Schneider

  PIOTR SCHNEIDER
  +90 533-821-72-63 WhatsApp-Telegram-Signal-Viber-Messenger
  +48 616-243-758
  CYPR POLSKI PRAWNIK – https://www.piotrschneider.com/
  OFERTA NIERUCHOMOŚCI – https://domnacyprze.com/

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INFOLINIA PL