INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI POD WYNAJEM – JAK TO ROBIĆ?

(1 opinia klienta)

Mądre inwestowanie to wybranie takiej ścieżki, która zaprowadzi nas do celu – stałego, długoterminowego zysku. Kusi wiele dróg, bo każda z nich obiecuje szybkie dotarcie do niezależności finansowej, lecz tylko niektóre realnie mogą to zapewnić. Obecnie jednym z lepszych sposobów jest inwestowanie w nieruchomości pod wynajem. Zanim jednak z podrzędnej i dziurawej ulicy wyjedziemy na autostradę, musimy wiedzieć, w jaką stronę zmierzać, by nie zabłądzić…

A gdyby to był film?
Załóżmy, że oglądamy film i to my jesteśmy głównymi bohaterami. Zdajemy sobie z tego sprawę, gdy słyszymy odgłosy z sali: śmiech, płacz czy okrzyki radości. Im więcej tych ostatnich, tym wiemy, że coraz lepiej nam się powodzi. Załóżmy, że gramy główną rolę w filmie pod nazwą: “Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem – jak to robić?”. Tak naprawdę nie wiemy, bo rzucono nas na ten plan niespodziewanie, ale ktoś nam szepcze do ucha, co robić. To reżyser, który czyta dobrze napisany, skrojony na miarę scenariusz postępowania. No to w drogę!

Zanim ruszymy z miejsca
Żeby w ogóle podróż mogła się zacząć, musimy wiedzieć, jakie jest nasze położenie, gdzie dokładnie się znajdujemy, a w tym pomaga mapa. Początkowo nie przypomina logicznej całości, bo pełna jest nieznanych punktów, linii i kresek, ale jak lepiej się z nią zaznajomimy, będziemy wiedzieć, gdzie zmierzać. W tym przypadku naszą mapą jest plan, czyli coś, od czego wszystko się zaczyna. To niezwykle istotne, bo chociaż kupno mieszkania pod wynajem kusi wysokimi zarobkami, to jednak stanowi również inwestycję dużego ryzyka.

Zanim więc zaczniemy, powinniśmy dokładnie określić stan własnego kapitału, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na realizację celu. Na tej podstawie można już stworzyć symulację ekonomiczną, która odpowie na ważne pytania. Po pierwsze, ile zyskamy, wynajmując, po drugie, jakie poniesiemy koszty, przykładowo związane z remontem i opłacaniem czynszu. Może się wydawać bowiem, że wynajem to same korzyści, i często tak jest, jak faktycznie mamy płacących co miesiąc lokatorów, gorzej, jak pojawiają się okresy, gdy ich nie będzie. W tym celu najrozsądniej będzie przygotować rezerwę finansową, która w gorszych okresach zadziała niczym plaster na coraz gorzej wyglądającą ranę – powiększającą się dziurę w budżecie.

Inwestowanie w nieruchomości – najważniejsze wskazówki
Droga do celu, czyli do zarabiania na wynajmie jest niestety długa i wyboista, bo nim rzeczywiście poczujemy niezależność finansową, minie trochę czasu. To więc inwestycja długoterminowa, a żeby nam się powiodło, potrzebujemy idealnie przygotowanej strategii, cierpliwości, ale i wiedzy na temat rynku nieruchomości. Poniżej zebraliśmy zestaw najistotniejszych porad, które pomogą każdemu początkującemu inwestorowi.

Skazani na kredyt
Perfekcyjny scenariusz zakłada, że mamy gotówkę, za którą możemy kupić pierwszą nieruchomość. To niestety mało realne, pozostaje więc wzięcie kredytu hipotecznego. Warto poświęcić na to sporo czasu, oceniając dokładnie, co oferują poszczególne banki. Pomocne może być wsparcie doradcy finansowego, który często nie pobiera za taką usługę żadnych opłat, a jego wynagrodzenie to dopiero marża z uzyskanego kredytu. Szansa na kredyt jest bardzo duża, bo banki chętnie finansują takie inwestycje.

Home Staging – mieszkanie wskakuje na wyższym poziom
A jak już się uda kupić mieszkanie, powinniśmy poczynić pewne działania, które zwiększą atrakcyjność naszego lokum. Szczególnie polecany jest home staging, czyli takie przygotowanie nieruchomości, aby zachęcić potencjalnego klienta do wynajmu bądź zakupu. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby się tym zająć, możemy skorzystać z firm, które profesjonalnie “odświeżają” mieszkania. Ma się ono prezentować tak, aby oglądający zobaczył w nim siebie, poczuł się jak w domu.

Ten sam metraż, a większy zysk
Możemy też podnieść wartość mieszkania i to już przy niewielkich nakładach. Przykładowo, kupujemy dużą kawalerkę i przedzielamy ją ścianką działową. Tym sposobem uzyskujemy mieszkanie 2-pokojowe, które staje się więcej warte.

Nie słuchajmy złych doradców
Grzechem jest kierowanie się opiniami osób niemających mieszkań na wynajem, nieznających ani trochę rynku nieruchomości, a swoją wiedzę czerpiąc z plotek i opowieści. Prawdziwa wiedza bierze się z porządnie przygotowanych analiz, porównań, artykułów tworzonych przez specjalistów. Jeśli chcemy trzymać rękę na pulsie, musimy znać rynek od podszewki.

Kalkulacja, kalkulacja i jeszcze raz kalkulacja
Błędem jest również traktowanie takiej inwestycji zbyt emocjonalnie – nie warto się do niej przywiązywać, bo jej głównym zadaniem jest przynoszenie nam dochodu. Zresztą to samo można odnieść do samego poszukiwania mieszkania, gdy zamiast korzystać z prawdziwej okazji cenowej, kierujemy się innymi pobudkami. A one później sprawiają, że uzyskujemy niższą rentowność.

Zdyscyplinujmy się
Tylko w ten sposób inwestycja w nieruchomość zacznie się zwracać. Nie stanie się to zaś, gdy będzie brakować nam chęci do zarządzania najmem (przykładowo brak czasu na pokazywanie mieszkania potencjalnych najemcom itd. ).

Wyruszyliśmy w drogę i właśnie dojechaliśmy do celu. Przynajmniej taką mamy nadzieję, wierząc, że każdy, kto przeczyta ten artykuł, spróbuje swoich sił w inwestowaniu w nieruchomości pod wynajem. Zagra we własnym filmie z dobrym scenariuszem, pozytywnym zakończeniem, bez okrzyków strachu z widowni, śmiechu z naszej nieporadności, za to z oklaskami, gdy wrócimy cali i zdrowi z inwestycyjnej podróży.

1 opinia dla INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI POD WYNAJEM – JAK TO ROBIĆ?

 1. Schneider Piotr

  PIOTR SCHNEIDER
  +90 533-821-72-63 WhatsApp-Telegram-Signal-Viber-Messenger
  +48 616-243-758
  CYPR POLSKI PRAWNIK – https://www.piotrschneider.com/
  OFERTA NIERUCHOMOŚCI – https://domnacyprze.com/
  Godziny pracy:
  Poniedziałek – Sobota
  w godzinach od 9.00 do 18.00

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INFOLINIA PL