CYPR PÓŁNOCNY CO WARTO ZOBACZYĆ

Ze względu na liczne wyjątkowe atrakcje warto wybrać się na Cypr Północny choćby na jednodniową wycieczkę przy okazji urlopu na Cyprze. Wbrew obiegowej opinii jest tam naprawdę bezpiecznie.   

CYPR PÓŁNOCNY CO WARTO ZOBACZYĆ

• Kyrenia

Kyrenia (znana również jako Girneto najpopularniejszy kurort Cypru Północnego. Miasto z malowniczym portem oraz strzegącym go od wieków zamkiem nazywane jest „Klejnotem Cypru”. Znajdujące się w okolicy piękne, piaszczyste plaże oraz interesujące zabytki historyczne sprawiają, że Kyrenia jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. 

• Port w Kyrenii

Cypr Północny atrakcje kyrenia port w kyrenii
Cypr Północny atrakcje – Kyrenia Port

Jedną z największych atrakcji Kyrenii jest sięgający swą historią czasów bizantyjskich port. Miejsce to uchodzi za jedno z najpiękniejszych na całym Cyprze. Lokalne caïques (tradycyjne łodzie rybackie) dostarczały tu niegdyś drewno, wyroby ceramiczne oraz jedwab i bawełnę, eksportowano zaś pszenicę, oliwki i chleb świętojański. Dziś cumują tu łodzie rybackie oraz jachty a nabrzeże w kształcie podkowy wypełnione jest przytulnymi kawiarenkami, barami, restauracjami oraz masą sklepików. 

• Zamek w Kyrenii

cypr północny atrakcje kyrenia zamek w kyrenii
Cypr Północny atrakcje Kyrenia – Zamek w Kyrenii

Jednym z najważniejszych zabytków Cypru Północnego jest strzegący wejścia do portu w Kyrenii majestatyczny średniowieczny zamek obronny. Zbudowana nad samą wodą forteca  uważana jest za jeden z najlepiej zachowanych zamków na Cyprze i stanowi doskonały przykład architektury obronnej trzech głównych okresów średniowiecznej historii Cypru – bizantyjskiego, Lusignan i wenecjańskiegoStrategiczne usytuowanie oraz potężne mury obronne spowodowały, że zamek ten nigdy nie został zdobyty. Dziś w jego murach ma swoją siedzibę Muzeum Wraku Żaglowca, w którym eksponowany jest wrak antycznego statku z czasów Aleksandra Macedońskiego, będący jednym z najważniejszych eksponatów archeologii morskiej na świecie. 

• Zamek św. Hilariona

cypr północny atrakcje kyrenia zamek hilariona
Cypr Północny atrakcje Kyrenia – Zamek św. Hilariona

Zamek św. Hilariona to majestatyczna twierdza obronna położona na wysokiej skale w paśmie górskim Kyrenia.  Według legendy zamek nazwano na cześć mnicha Hilarionaktóry założył tu pustelnie, po tym jak uciekł przed prześladowaniami z Ziemi Świętej. Po śmierci Hilariona  na jego grobie wzniesiono klasztor, który w XI wieku został przebudowany na warowny zamek. Po podboju Cypru w roku 1191 przez króla Ryszarda Lwie Serce zamek przypadł we władanie dynastii Lusignianów, za panowania których stał się najprawdziwszą rezydencją królewską. Jeśli wierzyć legendzie, to właśnie ten zamek tak oczarował Walta Disneya, że ten postanowił stworzyć podobny w bajce: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Z zamkowego wzgórza rozpościera się przepiękny widok na panoramę Cypru Północnego oraz Morze Śródziemne. W pogodny dzień można zobaczyć stąd nawet wybrzeża Turcji. 

• Opactwo Bellapais

cypr północny atrakcje co warto zobaczyć kyrenia opactwo bellapais
Cypr Północny atrakcje Kyrenia – Opactwo Bellapais

Kilka kilometrów na wschód od Kyrenii u podnóża gór znajduje się wioska Bellapais. Główną atrakcją tego miejsca są ruiny poaugustiańskiego klasztoru zwanego opactwem BellapaisOpactwo zostało zbudowane przez sprowadzonych na Cypr przez francuską dynastię Lusignanów  augustian.  Klasztor ten był ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, tu bowiem znajdowały się rzekome relikwie Krzyża Świętego. Niestety zostały one skradzione podczas najazdu genueńczyków w 1373, co przyczyniło się do stopniowego upadku klasztoru. W 1571 r., kiedy to Cypr przeszedł pod panowanie tureckie, klasztor przekazano Cypryjskiemu kościołowi prawosławnemu. Nie uratowało to go jednak przed zniszczeniem. Najlepiej zachowaną częścią opactwa jest XIII wieczny kościół, z nienaruszoną pięknie rzeźbioną amboną oraz tronem biskupim. Świątynia była regularnie użytkowana przez prawosławną  społeczność do 1976 roku. Co roku są tu organizowane koncerty muzyki klasycznej. 

• Famagusta

Famagusta jest drugim po Kyrenii najczęściej odwiedzanym miastem na Cyprze Północnym. Miasto ze względu na swoją bogatą historię znane jest pod różnymi nazwami. Nazwa Famagusta pochodzi od francuskiego Famagouste i jest pozostałością po rządzącej niegdyś Cyprem dynastii Lusignanów,  dla Turków to Gazimağusa, natomiast w Grecji Famagusta znana jest jako Amochostos, co oznacza “ukryte w piasku”.  Wioska Famagusta, wówczas znana jako Arsino, została założona już około 300 r. pne przez egipskiego króla Ptolemeusza Filadelfusa. IV wieku Famagusta przejęła funkcje administracyjne i gospodarcze sąsiedniej Salaminy. W okresie średniowiecza miasto stało się jednym z największych ośrodków handlowych basenu Morza Śródziemnego, z tego właśnie okresu zachowało się wiele przykładów architektury francuskiego gotyku, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Famaguście. 

• Meczet Lala Mustafy Paszy (Katedra św. Mikołaja)

Cypr Północny atrakcje co warto zobaczyć Famagusta katedra
Cypr Północny atrakcje Famagusta – Katedra św. Mikołaja

Ta niegdyś chrześcijańska świątynia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych  gotyckich zabytków  na Bliskim Wschodzie i jest zdecydowanie najbardziej majestatycznym budynkiem w całym mieście. Budowę świątyni zaprojektowanej na wzór katedry w Reims, rozpoczęto w 1298 r. To tutaj odbywały się uroczyste koronacje oraz pogrzeby królów z dynastii Lusignianów. Katedra została zniszczona podczas ataków osmańskich, a później trzęsienia ziemi. W czasach panowania osmańskiego w 1571 r. została przekształcona w meczet. Zburzono podwójne wieże, zbudowano minaret, pobielono freski, opróżniono groby i zburzono ołtarze. Architektura i fasada pozostały jednak nienaruszone, a katedra-meczet jest urzekającym widokiem do dziś, dostępnym na co dzień dla zwiedzających. 

• Zamek Otella

cypr północny atrakcje Famagusta zamek otella
Cypr Północny atrakcje Famagusta – Zamek Otella

Zamek w Famaguście, zwany też Zamkiem Otella, wzniesiony został na początku XIV wieku przez rządzącą w tym czasie Cyprem dynasitię Lusignanów. Forteca była częścią kompleksu obronnego, który miał bronić wejścia do portu oraz osłaniać jedną z dwóch bram prowadzących do miasta. Obecny wygląd zamku pochodzi z czasów weneckiej przebudowy. Nad wejściem umieszczona jest marmurowa tablica z lwem św. Marka patrona Wenecji i nazwiskiem Nicola Foscariego, który w roku 1492 nadzorował jego przebudowę. Po wejściu do środka możemy zobaczyć częściowo zachowane pozostałości wcześniejszej gotyckiej zabudowy z okresu panowania Lusignanów. Zamek nazywany jest potocznie zamkiem Otella. To tutaj bowiem Szekspir umieścił akcję swojego dramatu. Mówi się, że pierwowzorem głównego bohatera szekspirowskiego dramatu był wenecki wicegubernator Famagusty Cristoforo Moro. Dziś w Zamku znajduje się  muzeum z salą gotycką, w której prawdopodobnie miało dojść do upamiętnionej przez Szekspira zbrodni. 

• Ruiny Salaminy

cypr północny atrakcje Famagusta ruiny salaminy
Cypr Północny atrakcje Famagusta – Ruiny Salaminy

Na północ od Famagusty, u podnóża półwyspu Karpaz, znajdują się pozostałości starożytnego miasta Salamina. Według legend założycielem miasta był grecki heros i bohater spod Troi – Teukros. Faktycznie jednak miasto założone zostało w XII wieku p.n.e. Przez stulecia znajdowało się pod panowaniem Asyryjczyków, Egipcjan, Persów oraz  Rzymian, jednak  jednym z najważniejszych okresów w historii Salaminy były lata 411–374 p.n.e., kiedy to w mieście panował król Evagoras I. To właśnie za jego panowania rozwinęła się kultura grecka na Cyprze a sam Evagoras uznawany jest za pioniera przyjęcia greckiego alfabetu na Cyprze. We wczesnych latach chrześcijańskich miasto nawiedziły liczne trzęsienia ziemi, w wyniku których zostało zniszczone. Odbudowane przez cesarza Konstantyna I miasto wciąż nękały częste trzęsienia ziemi oraz najazdy arabskie, co w końcu doprowadziło do jego upadku. Ruiny Salaminy to najważniejsze stanowisko archeologiczne na Cyprze Północnym i jedna z głównych atrakcji tej części wyspy. Do najciekawszych wykopalisk należą: amfiteatr, gimnazjon, łaźnie, rzymska willa i akwedukt. 

• Varosha – Miasto duchów

cypr północny atrakcje Famagusta miasto duchów
Cypr Północny atrakcje Famagusta – Varosha Miasto duchów

Położona na przedmieściach Famagusty Varosha do 1974 r. była głównym ośrodkiem turystycznym Cypru. Wybrzeże kurortu zdobiły luksusowe hotele, w których bywały tak znane gwiazdy, jak Elizabeth Taylor, czy Brigitte Bardot. Po tureckiej inwazji i podziale Cypru w 1974 greckojęzyczna ludność zmuszona była opuścić miasto pozostawiając po sobie puste domy, hotele i apartamentowce, w których od ponad 40 lat nikt nie mieszka. Luksusowa dzielnica pozostała tylko wspomnieniem lat 60-tych, przeistoczywszy się w scenerię niemal jak z horroru. Z tego względu Varosha nazywana jest często Miastem Duchów. W październiku 2020 została otwarta dla turystów. 

1 opinia dla CYPR PÓŁNOCNY CO WARTO ZOBACZYĆ

 1. Piotrs Schneider

  PIOTR SCHNEIDER
  +90 533-821-72-63 WhatsApp-Telegram-Signal-Viber-Messenger
  +48 616-243-758
  CYPR POLSKI PRAWNIK – https://www.piotrschneider.com/
  OFERTA NIERUCHOMOŚCI – https://www.domnacyprze.com/
  Godziny pracy:
  Poniedziałek – Sobota
  w godzinach od 9.00 do 18.00
  WAŻNE informacje i tanie bilety lotnicze https://www.piotrschneider.com/blog/
  Książki e-booki – https://www.piotrschneider.com/ksiazki-e-booki/
  YouTube – https://www.youtube.com/channel/UC4G3kSvDCvR_sxzdp76VMZw
  TikTok http://www.tiktok.com/@domnacyprze.com
  Facebook https://www.facebook.com/groups/kktc.cypr
  Instagram https://www.instagram.com/schneidergirne/
  Twitter https://twitter.com/pSchne
  Projekt składa się z 52 wolnostojących willi 3+1 z dużym ogrodem, o powierzchni od 150m2 do 170m2. https://www.youtube.com/watch?v=VJZB3X9St1Y
  Royal Life Residence, jedno z najpopularniejszych miejsc w regionie Long Beach metrów 100 od plaży https://www.youtube.com/watch?v=BRWNjsulKaI
  Royal Sun Residence to starannie wybudowane nowoczesne domy, czekające na powitanie Państwa. https://www.youtube.com/watch?v=vn4Hk1u-4rQ
  Apartamenty İskele Long Beach kurortu wakacyjnego na Cyprze Północnym https://www.youtube.com/watch?v=O0ghr4j9eQQ
  Położony 200 metrów od Iskele Long Beach https://www.youtube.com/watch?v=8ft_UYVc5XQ
  Cypr Północny – Nieruchomości https://www.youtube.com/watch?v=z5p5v_sycjA
  Zakup/Uzyskanie drugiego obywatelstwa wraz z paszportem – https://www.youtube.com/watch?v=zQpWj46obTw

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INFOLINIA PL